Aktuálně
Sem vložte podnadpis

Den se zahradnicemi hraběte Jana Rudolfa Černína

Představit veřejnosti edukační programy, které bude státní zámek Krásný Dvůr v brzké době nabízet široké veřejnosti - to byla mise edukačních pracovnic Aleny Zichové a Zdenky Lněníčkové o Bílé sobotě 26. 3. 2016 na Pohádkových Velikonocích, kterými se otvírala sezóna 2016 na zámku v Krásném Dvoře.

Před lektorkami stál nejednoduchý úkol - jak programy prezentovat a přitom z nich příchozím dětem, potenciálním účastníkům programů, mnoho neprozradit. V převlečení za zahradnice hraběte Jana Rudolfa Černína, zakladatele místního rozsáhlého anglického parku, se lektorkám nakonec misi podařilo naplnit. Spolu s dcerami vrchního hraběcího zahradníka Rudolfa Födische Marií a Terezií si tak děti i jejich rodiče mohly vyzkoušet, jak se sází okrasné květinové ornamenty v barokních zahradách, co způsobila ztracená zrcadélka paní hraběnky v zámecké zahradě, jak těžké to má architekt, který má pomocí dřevěných kostek vymyslet vitrážovou výzdobu oken na rozhledně, jejíž výstavbu si pan hrabě vymínil, či jak se vyrábí loutky pro stínové divadlo a jak se takové divadlo hraje.

Kdyby se na akci dostavily i starší děti, mohly se spolu se zahradnicemi Marií a Terezií vydat po stopách kavalírské cesty hraběte Jana Rudolfa Černína a v evropských zemích, které pan hrabě navštívil, spolu s ním pátrat po krajinách, parcích a stavbách, které Jana Rudolfa Černína inspirovaly při tvorbě zdejšího krásného krajinářského parku. Leč starších dětí se na akci nedostávalo, a tak se starší dětští návštěvníci budou muset na kavalírskou cestu vydat při některé z dalších kulturních akcí, které zámek Krásný Dvůr pro rok 2016 připravil.

Až do pozdního sobotního odpoledne se to u stolků zahradnic Marie a Terezie hemžilo malými i velkými, kterých na zámek v ten den dorazilo úžasných 836. Práce šla dětem, maminkám, tatínkům, babičkám, dědečkům a i všem dalším návštěvníkům od ruky a všichni si společné velikonoční odpoledne s pohádkami na zámku opravdu užili.

Zdenka Lněníčková (lektorka edukačních programů)