Aktuálně
Sem vložte podnadpis

Umění bez řemesla není

Umění bez řemesla není. Tuto prostou, leč naprosto pravdivou skutečnost si pokusilo vštípit několik chlapců z Výchovného ústavu ve Žluticích při stejnojmenném edukačním programu, který pro ně byl připraven v sobotu 14. 11. 2015 v zahradách zámku Krásný Dvůr a v přilehlém krajinářském parku. 

Protože všichni účastníci programu byli studenty oboru kuchař, číšník, rozhodli jsme se, že nejen láska, ale i vzdělání prochází žaludkem a celý program jsme koncipovali jako gurmánskou cestu zeměmi, které navštívil Jan Rudolf Černín při své kavalírské cestě a ve kterých nalézal inspiraci pro jednotlivé stavby drobné parkové architektury, jež po návratu do Čech realizoval ve svém prvním krajinářském parku. Součástí programu bylo i seznámení se zázemím černínské kuchyně. 

Hoši tak ještě před příjezdem do Krásného Dvora navštívili ekofarmu Stateček u Lněníčků v nedaleké Nepomyšli, kde se seznámili s tím, jak asi mohl vypadat panský dvůr a co vše pro krásnodvorskou kuchyni produkoval. Po příjezdu do Krásného Dvora navštívili budoucí kuchaři zámecké bylinkové zahrady, oranžerii a sklepní prostory, kde se skladovali potraviny. 

A pak už se vrhli do poznávání krajinářské tvorby J. R. Černína. Vydali jsme se proti proudu času, a tak jsme u Letohrádku nejprve sestavovali občerstvení pro účastníky družstevních dnů, které se v dobách nedávných u této stavbičky konávaly. U čínského pavilonu jsme pomocí kuchařek a letáků ze supermarketů uvařili exotický recept na "čínu" a u Panova Templu se účastníci seznámili s příběhem krásné Syrinx a melancholického Pana a pokusili se vymyslet hostinu pro panstvo, které by tu v dobách J. R. Č. sledovalo onen příběh jako vzrušující antické divadlo. 

Prostřednictvím tvorby a prezentace receptů se tak účastníci programu seznámili s jednotlivými stavbami v parku a přitom zjistili, že ani bez jejich řemesla by Černínové nemohli stvořit to, co v Krásném Dvoře stvořili - jedinečný krajinářský park.

Zdenka Lněníčková (lektorka edukačního programu)

Více fotografiíí najdete zde.