Aktuálně
Sem vložte podnadpis

Umění bez řemesla není - workshop s arboristou

V úterý 14. 6. 2016 patřil krásnodvorský park arboristům - odborníkům na ošetřování stromů  - z firmy BAOBAB z Horoměřic a studentům lesnického oboru Střední školy Buškovice při Výchovném ústavu v Buškovicích. V rámci edukačního programu Státního zámku Krásný Dvůr "Umění bez řemesla není" se účastníci programu prakticky seznamovali s péčí o krásnodvroský park z pozice arboristy.

Program zahájily na čestném dvoře Státního zámku Krásný Dvůr edukační pracovnice Zdenka Lněníčková spolu s kastelánkou zámku Michaelou Hofmanovou, které účastníky programu stručně seznámily s historií krásnodvorského zámku a přilehlého krajinářského parku a s programem následujícího workshopu. Studenti dostali k dispozici pracovní listy s podrobnějšími informacemi o krajinářském parku, ve kterých byl i prostor pro případné poznámky ohledně práce arboristy.

Pak už se šlo rychle od šedivé teorie k zelenému stromu praxe. A to doslova. U cesty k Pamětní desce hrozily dva stromy pádem suchých větví a bylo nutné je neprodleně prořezat. Skvělá šance, jak studentům předvést arboristiku v praxi. Zasvěcení do praxe stromolezectví se ujal Ing. Petr Růžička z firmy BAOBAB spolu s kolegou Jakubem.

Po krátké bezpečnostní instruktáži si kluci navlékli lezecké pásy a šlo se na věc. Před samotným prořezáváním bylo nutné zvládnout techniku nahazovaní lezeckých lan a pak i samotné lezení. Jak se ukázalo, není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. První pokus zdolat strom dal klukům fyzicky i psychicky zabrat. Počáteční strach z výšky ale kluci pokořili, stejně jako lezeckou techniku. Pak už přišla na řadu práce v korunách. I tam se ukázalo, že arborista musí mít vše připravené do poledního detailu. Kluci si vyzkoušeli práci s teleskopickou pilou, s prakem na vystřelování lan, ozkoušeli si i jednoruční motorovou pilu k ořezu drobných větví.

Akčnost celého workshopu a skvělý přístup pana Růžičky i jeho kolegy zaujaly kluky natolik, že celé dopoledne uteklo jako voda. A co víc, kluky práce arboristy zaujala natolik, že začali řešit, co vše je třeba vystudovat a absolvovat, aby se této práci mohli věnovat i profesionálně. Možná tak čtvrteční workshop s arboristou v Krásném Dvoře nebyl posledním.

Zdenka Lněníčková (lektorka edukačních programů) 

Více fotografií zde.