Aktuálně
Sem vložte podnadpis

Za zámku na zámek

Ze zámku v Mašťově, kde mají svůj domov děti, na zámek Krásný Dvůr za poznáním. Taková byla mise poznávacího výletu, na který vyrazily děti z Dětského domova v Maštově v neděli 17. 4. 2016.

Pro děti ve věku od 3 do 17 let byl připraven program v zámku i v podzámčí - v krajinářském parku. Kvůli dešti jsme začali prohlídkou zámecké expozice. Děti, hlavně ty malinké a o něco větší, paní průvdokyně prohlídkou nadchla. Zámkem se rozléhalo jéééé a júúúú a děti byly zvědavé na všechno. Starší se z povinnosti tvářily trošku znuděně, ale i oni u některých exponátů pookřáli - rozruch např. vzbudila komoda se zobrazením vraždy sv. Václava anebo tzv. caritas romana, soška starce Cimona, kterého vlastní dcera Pera kojí mateřským mlékem, aby ve vězení nezemřel hlady.

Po prohlídce se dětí ujala lektorka edukačních programů Zdenka Lněníčková.. Té děti nejprve pomohly poskládat střepy z rozbitých obrazů z černínské portrétní galerie, prostřednictvím kterých se děti seznámily s osobnostmi hraběte Jana Rudolfa Černína a jeho manželky Marie Terezie Schönborn - Černínové. Z černínské galeire se děti vydaly na cestu do 18. století, díky které se o době Jana Rudolfa Černína dozvěděly spoustu informací. Větší i menší poté vyrazily spolu s Janem Rudolfem Černínem na kavalírskou cestu po Evropě, aby poznaly, čím se J. R. Č. inspiroval při stavbě parkových stavbiček ve místním krajinářském parku. Starší děti se pak převtělily do mladých arichitektů, kteří měli J. R. Č. navrhnout psrkovou rozhlednu, mladší děti zase měly za úkol vytvořit návrh vitráží pomocí Monstessori kostek.

A zatímco jsme si tak ve velkém sále cestovaly a navrhovaly, děštivé polední počasí se umoudřilo a my mohli konečně vyrazit do parku. Děti si rozebraly hudební nástroje a vydaly jsme se po stopách boha Pana a jeho milované Syrinx.

U vodápadu naproti Panovu Templu jsme pak sehráli hudebně-divadelní přestavení o tom, jak za zvuků bouřky a vodopádu Pan úporně pronásleduje Syrinx, až ji donutí proměnit se v rákosí. Rozesmutněn tou proměnou pak hrozivě řve na lesy, až to lidem nahání panický strach, anebo truchlivě hraje na flétnu, kterou si vyrobil ze stvolů rákosu a jíž podle něj dodnes říkáme Panova ...

Zdenka Lněníčková (lektorka eduprogramů)

Více fotografií najdete zde.